
Åben udgave af McLarens superbil skal tage kampen om mod Ferrari 458 Spider.
Kort efter at have annonceret ændringerne til den regulære udgave af MP4 12C sidste måned, har McLaren i dag offentliggjort alle detaljerne vedrørende den åbne udgave.
Som med Ferrari med 458 Spider, har McLaren udstyret deres cabriolet med en stålfoldetag. I MP4 12C’s tilfælde har McLaren udviklet et særligt ’Retractable Hard Top’ (RHT) som folder op eller ned på 17 sekunder, og kan opereres med hastigheder op mod 30km/t.
Stadig lynhurtig
Spider er også omfattet af alle ændringerne, der for nyligt blev tilføjet til Mp4 12C Coupe, således at den yder 625hk fra dens 3.8-liters twin-turboladede V8 og har nyeste software i gearkassen.
Den åbne udgave vejer kun 40kg mere end coupeudgaven, hvilket er lidt under 1,500kg, da kulfiberkarossen ikke behøver yderligere forstærkninger for at kunne bære det manglende tag.
Det resulterer i en 0-100km/t nøjagtig magen til den i coupéen, hvilket vil sige 3.1 sekunder. Topfarten er 327 km/t hvilket er 5km/t mindre end den lukkede udgave. Brændstoføkonomien er også fortsat uændret, og begge udgaver udleder 279g/km CO2.
Bilen kommer på markedet til november, og forvent en pris på den dyre side af fire millioner kroner.