Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
To Suzuki SUV'er parkeret side om side foran bjerge og nåleskove på solrig dag

Facelift til Suzuki Grand Vitara

31. august 2012
|
Premiere

Suzuki har præsenteret et facelift af deres Grand Vitara ved den internationale biludstilling i Moskva.

Faceliftet er et mildt af slagsen, og vi så allerede billeder af modellen tidligere på sommeren, hvor den er kendt under navnet ”Escudo” på det japanske marked.
Escudo, modellen vi kender som Grand Vitara fik debut i Japan tilbage i 1988.

Opdateringen indeholder flere kosmetiske ændringer både indeni og uden på, som iflg. Suzuki selv skal få flere til at interessere sig for deres SUV.

Udvendigt finder man bl.a. en ny grill, mens der også er tilføjet en nydesignet kofanger, forlygter samt nye 17” og 18” alufælge. Der er yderligere også tilføjet to nye farver navngivet Bison Brown Pearl Metallic 2 og Gaia Bronze Pearl Metallic.

Indeni finder man nye sæder samt dørpaneler. Mht. til motorudvalget er der ingen ændringer at finde.

Faceliftet skal dermed afløse den nuværende model som har været i produktion siden 2005. Salget af den faceliftede Grand Vitara starter i Europa til efteråret.

[nggallery id=936]

Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
Copyright © 2026 Bilsektionen ApS - CVR 36696249 | Ny hjemmeside af Højvig Media Group ApS | Cookiepolitik