Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Sort BMW M440i xDrive coupé fotograferet fra siden mod hvid baggrund, viser moderne sportsvogn med blå M-badge

AC Schnitzer er klar med tuningskit til 4-serien

4. oktober 2013
|
Bilmærker, BMW

Eftermarkedsspecialisten AC Schnitzer som er specialiseret i BMW, er klar med lækkerier til den nye 4-serie.

Udvendigt tilbydes en forkromet udstødning med enten to eller ét udstødningsrør i hver side. En række alufælge i størrelserne mellem 18 og 20” er selvfølgelig også på udstyrslisten.

Indvendigt kan man blandt andet tilkøbe håndbremsegrebet i aluminium, hvilket også gælder for gearvælgeren.

Udover sportsudstødning og en lavere sportsaffjedring tilbydes motoropgraderinger til 420d, 428i og 435i. Optimeringerne forøger ydelsen i 420d fra 184 til 218 hestekræfter.

428i og 435i går fra hhv. 245 og 306 til hele 294 og 360 hestekræfter, hvilket bør være rigeligt til de fleste. I forvejen accelerer BMW 435i fra 0-100 km/t på 5,4 sekunder!

Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
Copyright © 2026 Bilsektionen ApS - CVR 36696249 | Ny hjemmeside af Højvig Media Group ApS | Cookiepolitik