Få fingrene i det sidste eksemplar af Renault Mégane RS

23. august 2016
|
Bilmærker, Renault

Der er en ny Renault Mégane RS undervejs, og det betyder Renault stoppede produktionen af tredje generations RS-model af Mégane for cirka en måned siden.

2015_Renault_Megane_Renault_Sport_275_Cup-S_(4)

Det sidste eksemplar af Mégane RS blev produceret i Palencia, Spanien, men selvom du ikke fik fingrene i eksemplaret, så er det nu muligt. Modellen røg nemlig til England hos en forhandler, hvor den nu er til salg.

2015_Renault_Megane_Renault_Sport_275_Cup-S_(9)

Som det kan ses på billederne er den gulv, med 19” fælge, Michelin Pilot Sport Cup 2 dæk, Öhlins justerbare fjedre, Recaro sæder, masser af Alacantara (se bare rattet), et 7” R-Link infotainmentsystem og diverse andre lækkerier.

Modellen er den 275 hestekræfters Cup S model. Motoren er dermed en optimeret udgave af den standard 2-liters firecylindret med turbo. Ydelsen på 275 hypper er præcis ligesom i den ultimative Trophy R-udgave, der i en lang periode havde rekorden som den hurtigste forhjulstrækker på Nürburgring. Tiden var 7:54.36.

Prisen er £31,930 eller ca. 276.330 ekskl. danske afgifter.

2015_Renault_Megane_Renault_Sport_275_Cup-S_(6)

Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
  • NYHEDER
  • GUIDE
  • TEST
  • VIDEN
  • MÆRKER
Copyright © 2024 Bilsektionen.dk ApS - CVR 42597155 | Ny hjemmeside af Højvig Group