Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Sort Mercedes-Benz sedan parkeret ved sandstrand med båd og vand i baggrunden på overskyet dag

Politiet skal køre Mercedes C-klasse

21. september 2012
|
Baggrund

Politiets flåde af køretøjer vil udelukkende bestå af tyskere i fremtiden.
De nye biler og motorcykler ankommer fra april 2013.Efter flere årtiers samarbejde, siger politiet nu farvel til Ford og går i stedet over til en ren tysk flåde.

De næste fire år vil betjentene sætte sig bag rattet af VW Passat Variant samt lidt overraskende, den baghjulstrukne Mercedes C-klasse.

Indsatsledernes køretøjer vil fremover være VW T5, og de mindre sagsbehandler-biler vil bl.a. være VW Golf, VW Polo samt Mercedes B-klasse.

”Politiet har valgt biler og motorcykler på baggrund af de samlede omkostninger og køretøjernes miljøklasse”, siger afdelingschef i Rigspolitiets koncernservice, Bettina Jensen.
”Vi har i vurderingen lagt vægt på anskaffelsesprisen på køretøjet samt brændstofforbruget og serviceomkostningerne i køretøjets levetid, og vi har tænkt miljøhensyn ind i vurderingen”, siger hun i en pressemeddelelse.

Brændstoføkonomi i fokus

De kommende tjenestekøretøjer er modeller, der på papiret vil se dyrere ud end de nuværende modeller.
Det gør sig dog primært gældende for købsprisen, for med de lave brændstof- saamt serviceudgifter kan de nye modeller alligevel ende med at være billigst, når det samlede omkostningsniveau tages i betragtning.

Bettina Jensen siger, at det især er på politiets patrulje- samt sagsbehandler-biler at der kan opnås store brændstofbesparelser.

De nye køretøjer vil blive leveret til landets politikredse fra april 2013.

Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
Copyright © 2026 Bilsektionen ApS - CVR 36696249 | Ny hjemmeside af Højvig Media Group ApS | Cookiepolitik