Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
En hånd holder en bilnøgle med fjernbetjening ved siden af en uskarpt gul legetøjsbil i baggrunden

Nu kan privatpersoner betale registreringsafgiften elektronisk

5. marts 2014
|
Bilnyheder

Indtil i sidste uge var det kun registrerede forhandlere med månedsafregning, som kunne betale registreringsafgiften elektronisk. Fremover kan alle – hvad enten der er tale om en privatperson eller en forhandler uden månedsafregning – betale registreringsafgiften via netbank for værdifastsættelser og leasingaftaler.

På den made kan man sparer turen til et af SKATs Motorcentre eller besværet med at sende en check.

Samtidig med muligheden for at betale via netbank, er det nu også blevet nemmere for de ikke-digitale kunder. De har fremover tre muligheder, hvoraf den første er ny og den letteste og mest effektive for mange af kunderne:

  1. Betale via bank eller posthus
  2. Sende en banknoteret check
  3. Betale i et af de mange Motorcentre

Det er en rigtig god løsning, at det nu er blevet muligt at betale registreringsafgiften via netbank, bank eller posthus. Det fjerner samtidig risikoen for dækningsløse checks, som vi har set nogle enkelte eksempler på i den periode, hvor vi – som en service for borgerne – havde åbnet op for, at der kunne betales med checks, som ikke var banknoterede, udtaler Søren Buus.

Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
Copyright © 2026 Bilsektionen ApS - CVR 36696249 | Ny hjemmeside af Højvig Media Group ApS | Cookiepolitik