Audi planlægger en R10 med dieselmotor

24. november 2012
|
Audi, Bilmærker

Audi er i færd med at planlægge en Le Mans-inspireret dieselhybrid hyperbil, der vil befinde sig over R8 i modelprogrammet.
Kilder hos tyskerne afslører, at bilen kunne få Audi R10 navnet, og er tænkt som gadeudgaven af Audis Le Mans-vindende R18 e-Tron quattro.

Racerudgaven anvender elektricitet fra svinghjulet til at levere kræfter til bilens to elektriske motorer; en ved hvert forhjul, og dermed forbedre bilens ydelse.

V8 diesel er sikkert

Der er endnu ikke mange detaljer om Audis kommende topmodel, men et karrosseri i kulfiber og en V8 diesel er næsten sikkert. V12 dieselmotoren i den eksperimentelle R8 blev vurderet at være for tung, og besidde for meget moment for de bestående gearkasser, ifølge kilder i Audi.

Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
  • NYHEDER
  • GUIDE
  • TEST
  • VIDEN
  • MÆRKER
Copyright © 2024 Bilsektionen.dk ApS - CVR 42597155 | Ny hjemmeside af Højvig Group