Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Flere biler kører på en motorvej med grønne markeringer og advarselsskilt på højre side

Hold til højre kampagne – Video

31. marts 2013
|
Videoer

Hvis du har fulgt med på de sociale medier igennem den seneste uge, så har du sikkert lagt mærke til Vejdirektoratets nye “Hold til højre” kampagne.

Kampagnens budskab er så simpelt som navnet, at man skal holde til højre når det er muligt… Dette er der flere gode grunde til, da det både letter trafikken, og er mere sikkert. Herudover kan det faktisk give et klip i kortet, hvis man ikke holder til højre, og i 2011 blev der uddelt 5.500 klip til billister som ikke holdt til højre – herudover følger en bøde på 2.000 kr.!

Læs mere om priser på trafikbøder her.

Så hvis man vil slippe for en dyr bøde og et klip i kørekortet, så skal man huske på, at det ikke er ens ret at placere sig i yderbanen – så træk til højre selvom du køre det tilladte.

Du kan se ”Hold til højre” reklamekampagnens video forneden, mens det også er muligt at melde sig ind i gruppen ”Hold til højre” på Facebook her.

Rødt banner med ordet Sektionen skrevet i hvide store bogstaver
Bilsektionen er Danmarks digitale bilmagasin.

Har du spørgsmål eller en god historie, så er du velkommen til at kontakte os på: info(@)bilsektionen.dk.
Copyright © 2026 Bilsektionen ApS - CVR 36696249 | Ny hjemmeside af Højvig Media Group ApS | Cookiepolitik